Akvariumo CO2 įranga

Atėjo laikas mano akvariumui pajungti CO2 įrangą. Kažkada buvau jau pajungęs, paskui kiek laiko nesinaudojau. Bėda ta, kad mano CO2 balionas yra rusiškas gesintuvas, 3,5kg. Laikui bėgant jo kranelis tapo nebesandarus ir pradėjo praleisti angliarūgštę. Pradėjau galvot ką daryt. Nauji akvariuminiai balionai yra nesveiko brangumo. Pvz.: Tunze 2kg balionas kainuoja 110Eur. Galima gaut ir dėvėtų, kaina mažesnė, bet vis tiek gan brangu. Iš pažįstamų akvariumistų sužinojau, kad „Nirlitoje“ (Šiauliai) keičia gesintuvams kranelius. Taigi nuvežiau jiems savo gesintuvą. Pakeitė kranelį, užpildė angliarūgšte. Kranelis kainavo 10Eur, užpildymas – 4 Eur. Sakė kad kranelis kinietiškas, kitokių jie negauna ir kad jei pastoviai reiks sukinėt, tai nelaikys. Aš pasakiau kad reiks sukinėt po 2 kartus į metus, nes pilno baliono man užtenka apie 6-7 mėn. Taigi su naujo kranelio sandarumu turėtų būti viskas OK. Kas dar patiko, kad naujo kranelio išėjimo sriegis yra šiuolaikinio standarto ir prie jo reduktorių galima prisukti tiesiogiai. Senajam kraneliui reikėjo perėjimo, nes kranelio ir reduktoriaus sriegiai skyrėsi. Štai jis, reduktorius gražuolis:
CO2 balionas

Grįžęs namo pritvirtinau reduktorių. Tada viską įkišau į kibirą su vandeniu, kad patikrint sistemos sandarumą. Viskas buvo OK, niekur neleido. Šiek tiek apie CO2 sistemą: kaip sakiau pas mane yra balionas ir Vidi firmos reduktorius kartu su adatiniu vožtuvu. Adatinis vožtuvas biški lievas nes yra labai jautrus ir yra sunkoka atreguliuoti burbuliukų skaičių per sekundę, reikia jautrias rankas turėt. Reduktoriaus įėjime laikosi apie 900psi (62bar), išėjime apie 60psi slegis (4bar). Išėjimo slėgis mano reduktoriuje nereguliuojamas, jis jau toks nustatytas gamykloje. Kiek domėjausi, gal jis kiek ir per didelis, bet nemanau kad tai būtų esminis dalykas.

Taigi, burbuliukai per šlangelę eina į difuzorių, kuris padarytas lyg tai iš kažkokios rudos keramikos. Kiek forumuose teko paskaitinėt, nusipirkti gerą keramikinį difuzorių yra laimės dalykas, gali pasisekt, o gali ir nepasisekt, ypač perkant kinietišką Noname gaminį. Čia panašiai kaip ir perkant bet kurį pigų kinietišką gaminį, niekad negali būti tikras, ar jis gerai veiks ir ar iš viso veiks. Mano difuzorius vidutinis, sakyčiau gana neblogas. Štai kaip jis atrodo:
CO2 difuzorius
Prieš tai turėjau varpo formos difuzorių su balta keramine plokštele, tai buvo visiškas gaidys, nes burbuliukai, kildavę iš jo, buvo gero kiaušinio didumo:) ir nė trupučio nepriminė rūko. Geras difuzorius yra tas difuzorius, kuris leidžia rūką, t.y. ištirpsta beveik visas CO2. Keramikinio difuzoriaus privalumai yra mažas dydis, nevartoja elektros ir yra paprastas daiktas. Minusai – keramika uždumblija, CO2 ištirpinimas nėra 100% pilnas, CO2 nėra išsklaidomas po visa akvariumą, t.y. CO2 burbuliukai kyla vienoje vietoje į viršų. Dėl to aš priešais difuzorių pastačiau vidinį filtrą, kad filtras vandens srovę varytų į CO2 burbuliukų pusę. Taip prailginamas CO2 burbuliuko kelias iki vandens paviršiaus. Ilgesnis kelias – didesnis ištirpimas. Be to filtro vandens srovė maišo CO2 prisotintą vandenį ir varo jį į kitą akvariumo galą.

Dargi forumuose teko skaityt, kad keramikiniai difuzoriai nelabai tinkam savadarbiams CO2 reaktoriams. Kodėl? Todėl, kad difuzoriui reikia pakankamo slėgio, kad pradėtų praleisti CO2 dujas. Su plastmasiniu bambaliu, kuriame yra mielių ir cukraus mišinys, gali būti sunku tą slėgį sudaryti, sistema turi būti labai sandari. Tai tiek šiam kartui, kitąkart parašysiu kaip sekas augalams augti su angliarūštės “dopingu”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *