126l gėlavandenio akvariumo LED apšvietimas

Turiu gėlavandenį akvariumą jau kokie 5 metai. talpa – 126l. Apšvietimas – 2 lempos po 55W, PL-L tipo. Jas nedaug kas žino, nes tai nėra standartinės T8 ar T5 tipo lempos. Spektras yra cool white, arba 840 išvertus į skaičiukus. Ir atrodo viena lempa daugmaž šitaip:

 liuminescencinė_lempa

Taigi po 5 metų akvariumo eksploatacijos ir stebėjimo liuminescensinės lempos man pradėjo nebepatikti, mat jų šviesa, kaip įtariu, ne tik sudaro sąlygas augalams augti, bet ir skatina dumblių atsiradimą.
Yra vienas variantas – dėti specialias akvariumines T5 ar T8 lempas, betgi jų kaina visai nedžiugina. Tuo labiau kad kas kokius 2 metus jas būtinai reikia keisti. Todėl vis labiau pradėjo kirbėti mintis pasidaryti akvariumo apšvietimą su LEDais, arba kitaip tariant, su šviesos diodais. Ir pasidaryti ne už 1000Lt, bo tokia suma kažin ar iš viso kada atsipirktų. Dabar kokie diodų pliusai ir minusai:

  • Pirmas dalykas, tai elektros energijos kaina. Čia aišku LED laimi (nors paskaičiavus ne tiek jau ir daug).
  • Antras dalykas – pradinė investicija. Šioje vietoje LED ryškiai atsilieka. Apšvietimui su galingais diodais reikia pačių LED lempučių. Prie lempučių galima dėti arba nedėti specialius lešius, kurie fokusuoja LED šviesą reikiamu kampu. Prie viso šito smagumo prisideda aliumininis radiatorius. Be jo lemputės kais ir jų tarnavimo laikas labai sutrumpės. Kad tas radiatorius geriau atvėstų, dar gali prireikti ir ventiliatoriaus, kad nutrauktų karštį nuo radiatoriaus. Dar vienas būtinas dalykas LED maitinimui – LED “draiveriai”. Juos galima pasidaryt arba nusipirkti.
  • Kadangi apšvietimą planuoju daryti pats, tai svarbu ir darbas. O darbo čia nemažai, matosi tas jau iš truputį aukščiau rašyto teksto. be to dar reikia neužmiršti, kad akvariume, kaip nebūtų keista, yra pilna drėgmės. Drėgmė su elektriniais įrenginiais nedraugauja, todėl visas apšvietimas dar turi būti uždengtas, kad apsaugoti laidelius ir LEDus nuo puvimo.
  • Na ir dar vienas veiksnys – ilgalaikės eksploatacijos kaina, išmetus elektros kainą. LEDams tai kaina nulinė, mat jie tarnauja žymiai ilgiau ir jų nereikia keisti, kaip liuminescensines lempas. LEDų ryškumas laikui bėgant mažėja žymiai mažiau, nei liuminescensinių lempų.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *