Akvariumo dangčio gamyba

Sveiki, šiame puslapyje aprašysiu, kaip aš dariau savo 126l akvariumo dangtį. Jo matmenys: (35cm) x (80cm) x (10,5cm). Čia nesiekiu žingsnis po žingsnio aiškinti gamybos proceso, tiesiog noriu pasidalyti patirtimi, naudotomis technologijomis bei medžiagomis, gal kam pravers. Tai jau antras mano darytas dangtis, jį dariau atsižvelgdamas į pirmojo trūkumus. Taigi, norėjau, kad mano antras dangtis būtų:
1. Sandarus (nepraleistų vandens). Pirmasis leido vandenį, ant stalo su akvariumu kasdien rasdavau truputį išbėgusio vandens. Kaip išsiaiškinau, akvariumo viduje vanduo garuoja, kondensuojasi ant dangčio ir per nesandarumus bėga ant išorinės akvariumo sienelės, o tada ant stalo.
2. Ilgaamžis. Akvariumo elektros įranga bijo drėgmės, pliki variniai laidai oksiduojasi; metaliniai akvariumo dalių sujungimai mėgsta rūdyti, todėl šios dalys turi būti apsaugotos nuo vandens kondensato.
3. Patogus. Patogu, kai nenuimant dangčio galima truputį patvarkyti augaliukus, kai apšvietimą ir ventiliatorių  (dėl aukštos vandens temperatūros sumažinimo) galima tiesiog valdyti spaudinėjant mygtukus, įrengtus pačiame dangtyje.
4. Turi gražiai atrodyti. Paprasčiausiai tai galima pasiekti pasirenkant norimos spalvos lipnią klijuojamą plėvelę.

Galutinis pabaigto dangčio vaizdas yra toks:

dangtis_ant_akvariumo1

dangtis_ant_akvariumo2
Dangtį taikiau prie jau anksčiau turėtų PL-L tipo 55W  2G11 cokolio 840-o  spektro 2-jų Philips lempų. Apšvietimo lempos valdomos atskirais mygtukais, šalia lempų mygtukų yra 2 ventiliatoriaus mygtukai: pirmasis įjungia/išjungia ventiliatorių (indikuoja raudonas šviesdiodis), antrasis reguliuoja ventiliatoriaus greitį (indikuoja geltonas šviesdiodis). Ventiliatorius reikalingas sumažinti vandens temperatūrą karštomis vasaros dienomis, kai oro temperatūra pakyla virš 26oC, be to jis turi būti pakankamai galingas, kad atliktų savo darbą. Kad ventiliatoriui būtų iš kur paimti oro, akvariumo dangtyje yra išgręžtos skylės. Tokiu būdu ventiliatorius aušina vandenį dvejopai: jį garina ir išsiurbia lempų įkaitintą orą. Kad po dangčiu būtų gera oro cirkuliacija, ventiliatorių bei oro įsiurbimo angas reikia įrengti priešingose pusėse.
Dabar apie gamybos technologiją:
dangčio pagrindą sudaro kompozitinė aliuminio plokštė.  Ją galima nusipirkti pas reklamos gamintojus arba „Heliopolyje“.  Plokštė – tai „buterbrodas“,  kurį sudaro 2 aliuminio plokštės, tarp šių plokščių  yra polietileno užpildas. Plokštė yra 3mm storio ir pasižymi dideliu tvirtumu, palyginus su plastiku, ir yra lengvai apdirbama. Kaina 2009 metų liepos mėnesį buvo apie 60lt/m2. Kompozitinės aliuminio plokštės tarpusavyje yra sujungtos plastikiniais kampais. Dangtis ant pačio akvariumo laikosi ant plastikinių lovelių. Visos plastikinės dalys buvo išpjautos iš elektrotechninio lovelio. Tokių lovelių yra „Senukuose“. Jų plastmasė  yra geros kokybės, kieta ir tvirta, be to plastikinės dalys tarpusavyje labai gerai klijuojamos cianoakriliniais klijais.Pagrindinės medžiagos, naudotos gamyboje:

pagrindines_medziagos

glaistas_intertroton

Dangčio pjūvis atrodo taip:

dangcio_pjuvis

Dangtis ties vieta, kuria pasideda ant stiklo, turi kantelius,  sudarančius U formos lovelį. Vanduo, susikondensavęs ant dangčio viršaus,  palei lovelį suteka atgal į akvariumo vidų. Lovelio viduje yra užklijuota tarpinė, kuri užsandarina tarpą tarp akvariumo ir dangčio. Tokios tarpinės yra naudojamos langų bei durų sandarinimui, viena tarpinės pusė ištepta klijais, todėl ją galima lengvai priklijuoti.
Plastikinės dalys su kompozitine aliuminio plokšte jungiamos kniedėmis (ø3,2mm) arba varžtais  (ø3mm arba ø4mm)  su konusinėmis galvutėmis, kad kniedės arba varžto galvutę būtų galima paslėpti pačioje plokštėje. Tam reikia plokštėje truputį įgręžti kniedės ar varžto galvutės diametro įdubimą.
Dangčio dalių sujungimas varžtu arba kniede, paslepiant galvutę:

varzto_tvirtinimas

 Dangčio galinėje sienelėje padaroma išpjova, kad būtų kaip pravesti šildytuvo bei filto laidus iš akvariumo.  Išpjova uždengta trikampio formos dangteliu, kad vanduo iš akvariumo vidaus netekėtų per išpjovą į išorę. Šalia yra 2 kabelio sandarikliai apšvietimo bei ventiliatoriaus kabeliams išvesti į išorę.

dagcio_ispjova_kabeliams

Pirmiausia, į ką reikia kreipti didžiausią dėmesį gaminant savo dangtį, tai sandarumas. Viskas turi būti užsandarinta taip, kad drėgmė neitų nei per darinėjamą dangčio dalį – dureles, nei per jungiklius su šviesos diodais, nei per sujungimus tarp dangčio dalių. Sandarinimui buvo naudotas silikonas bei akrilinis glaistas, jų yra „Senukuose“. Silikonas gerai limpa prie metalo, akrilinis glaistas – prie metalo bei plastiko. Vidinėje dangčio pusėje visus išlindusius varžtų, kniedžių galiukus, veržles reikia hermetizuoti, kad nerūdytų.  To daryti nebūtina, jei varžtai ir veržlės yra cinkuoti. Hermetizavimą galima atlikti paprasčiausiai uždažant metalines dalis turimais dažais.Visus tarpus tarp atskirų dangčio dalių reikia taip pat hermetizuoti akriliniu glaistu.
Dangčio dalių sujungimai užsandarinti akrilo glaistu, išlindę kniedžių galiukai uždažyti.

dangcio_sandarinimas

Jungikliai, šviesos diodai bei visi laidų sujungimai sukišti į hermetišką dėžutę. Tai dėžutė, skirta naudoti elektrotechnikoje laidų sujungimams. Dėžutės dugnas buvo prapjautas, paliekant kraštelius pritvirtinti prie dangčio. Dėžutė prie dangčio korpuso prisukta varžtais, tarpas tarp dangčio ir dėžutės užsandarinamas silikonu.
Dėžutės tvirtinimas:

dezutes_tvirtinimas

 Iš dėžutės laidai išeina per kabelio sandariklius, kurių viduje yra guminės įvorės. Taip galima garantuoti, kad drėgmė nepateks į dėžutės vidų. Tokie pat sandarikliai panautoti laidų išvedimui į dangčio išorę.
Jungikliai mygtukiniai, 2-jų padėčių, iš vidaus prisukami veržle. Prisukant jungiklį, iš vidaus po veržle dėl sandarumo galima pdėti poveržlę, išpjautą iš linoleomo gabaliuko. Taip pat montuojami ir šviesos diodai.

sviesdiodis mygtukas

 

Ventiliatorius – SUNON, modelis – KD1209PTS1. Duomenys: (92mm) x (92mm) x (25mm), 12V, 1.9W, 83m3/h, su įvore. Pageidautina rinktis kuo tylesnį ventiliatorių. Ventiliatorius ant dangčio tvirtinamas varžtais per tarpinę, skirtą langams sandarinti, kad drėgmė nepatektų iš akvariumo vidaus į išorę, kitaip ant dangčio išorės susidarys purvo apnašos. Montuojamas taip, kad trauktų orą iš dangčio (yra rodyklės ant ventiliatoriaus korpuso). Ant ventiliatoriaus uždėtos apsauginės grotelės, kad netyčia kas nors neįkištų pirštų.
Lempų lizdai patalpinti į savadarbes plastikines dėžutes.  Kitą lempos galą laiko irgi savadarbiai plastikiniai laikikliai.
Lempų tvirtinimas:

lempos_laikiklis1lempos_laikiklis2Reflektoriai išimti iš nereikalingų šviestuvų, bet nesunkiai juos galima pasidaryti ir patiems, apklijuojant iškirptą skardos gabalą aliuminio folija. Naudojant akvariumą, reflektoriai gana greitai pasidengia apnašomis, todėl juos kartas nuo karto reikia nuvalyti.

Dar nėra dangčio, jungiklių bei ventiliatoriaus:

dangtis_pusiau_surinktas

Uždažant metalines dalis, jei yra būtinybė, galima naudoti dažytojų juostelę, kuri lengvai nuplėšiama dažams sudžiūvus.
Dangčio dureles geriau daryti kuo didesnes, taip patogiau aptarnauti akvariumą. Aišku, turi likti vietos ir lempoms su reflektoriais. Dureles tvirtinau dviem vyriais, vyrius reikia rinktis nerūdyjančius. Dangčio galuose pritvirtinau rankenėles, su kuriomis lengva dangti nuimti ir uždėti ant akvariumo.
Viską sumontavus reikia imtis apdailos darbų. Dangčio išorėje, tose vietose, kur yra varžtas ar kniedė, yra nelygumai, juos užtaisome poliesteriniu glaistu, naudojamu automobilių pramonėje. Glaistas gerai limpa prie metalinių kniedžių bei varžtų galvučių. Labai greitai stingsta. Po 20minučių glaistą jau galima šlifuoti 320 dydžio švitriniu popieriumi. Šlifuoti reikia šlifavimo popierių užsidėjus ant lygios medinės kaladėlės, kad paviršius gautųsi lygus.Dangčio šonas prieš glaistymą:

dangcio_sonas_pries_glaistyma
Užglaistytas dangtis:

dangcio_sonas_uzglaistytas
Užlyginus visas įdubas galima klijuoti lipnią plėvelę. Klijuoti reikia pradedant nuo 1-o galo ir einant nuosekliai iki kito stengiantis, kad neatsirastų oro burbuliukų. Oro burbuliukus galima išleisti juos praduriant adata.

Dabar apie elektrinę dalį.

Dangtyje įrengtas ventiliatorius bei lempos yra sujungti su maitinimo bloku per 2 jungtis. Nukeliant dangtį nuo akvariumo, tas jungtis galima lengvai atjungti. Jungtys pirktos „Lemonoje“, naudojamos automobiliuose ir yra skirtingos: pirma 9 kontaktų, antra – 12. Tai reikalinga tam, kad sujungiant netyčia nesumaišyti jungčių.

kabeliu_jungtys

 

Ventiliatoriaus maitinimui reikalinga nuolatinė 12V įtampa. Todėl tam padarytas atskiras maitinimo blokas, kuriame yra ventiliatoriaus 12V maitinimas bei liuminescensinių lempų elektroniniai droseliai. Šiaip galima naudoti ir gatavą 12V maitinimo blokelį, jei yra po ranka. Droselius dėti į dangčio vidų nepatartina, nes tada labai sunku juos apsaugoti nuo drėgmės.

Maitinimo bloko ir dangčio el. schema:

dangcio_el_schema

Schema sukurta tokia, kad dangtyje esančiais mygtukais būtų galima atjungti lempų ir ventiliatoriaus 220V maitinimą, t.y. kad esant atjungtai mygtukų padėčiai, ventiliatoriaus maitinimo blokas bei lempų droseliai būtų visiškai atjungti. Tai padaryta dėl elektros energijos taupymo ir saugumo. Akvariumo dangtis su maitinimo bloku sujungtas dviem kabeliais po 7 gyslas, taigi iš viso valdymui ir maitinimui reikia 14 gyslų. Nors geriau būtų nusipirkti 1-ą ne mažiau keturiolikos gyslų (gysla ne plonesnė kaip 0,75mm2) kabelį, taip susitaupytų medžiagų ir darbo.
Akvariume įrengtos dvi liuminescensinės lempos. Kiekviena turi po atskirą mygtuką (1 ir 2). Ventiliatorius valdomas dviem mygtukais. Mygtukas 3 įjungia arba išjungia ventiliatorių (indikuoja raudonas šviesos diodas). Mygtukas 4 valdo ventiliatoriaus greitį: esant sujungtiems kontaktams, ventiliatorius sukasi visu greičiu, nes gauna pilną 12V maitinimą. Kai mygtuko kontaktai atleisti, užsidega geltonas šviesos diodas, tada ventiliatorius gauna tik 5V įtampą, nes susidaro 7V kritimas ant rezistoriaus R2. Todėl ventiliatorius sukasi žymiai lėčiau, keldamas mažesnį triukšmą. Šviesos diodų HL1 ir HL2 rezistoriai R1 ir R3 parinkti taip, kad per šviesos diodus tekėtų ~8mA srovė.Surinktas išorinis maitinimo blokas su jungtimis atrodo taip:

atidarytas_maitinblokis
uzdarytas_maitblokisTaip atrodo galutinai surinktas dangtis iš vidaus:

surinkto_dangcio_vidus

9 Comments

  1. DAIVA

    LABAS RYTAS,,kokia kaina butu akvariumui dangtis.80-35-45..aciu

    Reply
    1. automateaqua (Post author)

      Deja dangtį dariau tik sau, darymu kitiems neužsiimu.

      Reply
  2. Vilius

    O kokia savikaina tokio dangčio?

    Reply
    1. automateaqua (Post author)

      Dabar tiksliai nepasakysiu, nes niekada ir neskaičiavau. Manau kad apie 30 Eur galėtų gautis, pagrindinę kainą sudaro kompozitinė plokštė.

      Reply
  3. Kestas

    Man reike dangcio akvas pas mane 80. 35. 45. Ce mano nr. 860813225. Paskambinkit aptarsim viska.

    Reply
    1. automateaqua (Post author)

      Sorry, bet dangčių gamyba neužsiimu.

      Reply
  4. Albertas Laurinavičius

    Ziuriu liuks gavosi. Dekui! Dar butu idomu kaip padaret kad darinetusi? Kokius tam komponentus naudojot?

    Reply
  5. automateaqua (Post author)

    Kad dangtis darinėtųsi? Buvau nupirkęs nedidelis vyrius iš Senukų, du vienetus. Viršutinėse nuotraukose matosi. Reikia žiūrėt, kad būtų cinkuoti. Šiaip čia labai senas projektas, dabar turiu geresnį ir naujesnį dangtį.

    Reply
  6. Albertas Laurinavičius

    O su kuo pjovėte kompozitinę plokštę? Yra kokių niunasų?

    Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *