Paprastas impulsų generatorius

 generator_schematics_555

Paveikslėlyje parodyta paprasto generatoriaus schema. Jos pagrindą sudaro mikroschema NE555. Mikroschema labai paplitusi ir yra gaminama kelių gamintojų, tokių kaip Philips, SGS-Thomson, Texas Instruments ir kitų. Analogai yra SA555 ir SE555. Schema standartinė, nurodoma gamintojų duomenų lapuose. NE555 yra bendro panaudojimo taimeris, turintis keletą privalumų:

1. Laiko nustatymas nuo kelių mikrosekundžių iki valandų.

2. Reguliuojamas “duty cycle” parametras, t.y. kiek laiko išėjimas bus įjungtas ir kiek laiko išjungtas.

3. Galingas išėjimas – išėjimo tranzistorius atlaiko iki 200mA srovę.

4. Plačios maitinimo ribos – 4,5-16V.

5. išėjimo dažnis nepriklauso nuo maitinimo įtampos.

Pati mkroschema, priklausomai nuo maitinimo įtampos, naudoja 3-10mA srovę. Pateiktoje schemoje C1 yra filtruojantis kondensatorius. Elementais C3, R2 ir R1 nustatomas impulsų dažnis bei “duty cycle”. R3 ir R4 reikalingi apkrovai prijungti. Generatorius išėjime formuoja stačiakampius impulsus. Pagal formules lengva apskaičiuoti reikalingus impulsų parametrus.

Laiko trukmė, kada išėjime (3 koja) bus aukštas lygis:

tH=0,693*(R1+R2)*C;

Laiko trukmė, kada išėjime bus žemas lygis:

tL=0,693*(R2)*C;

Periodas – tai bendra laikų suma:

periodas=tH+tL=0,693*(R1+2R2)*C;

Žinant periodą, lengvai galima rasti ir generatoriaus dažnį:

F=1,443/(R1+2R2)*C.

Laikai tH, tL bei periodas formulėse yra pateikti milisekundėmis; dažnis F kilohercais; R1 ir R2 varžų dydžiai pateikti kiloomais, kondensatoriaus C talpa- mikrofaradais. Schemoje visi kondensatoriai gali būti keramikiniai, jei nereikalingas didelis tikslumas; varžos – 0,125W arba 0,25W. Paveiksliuke apkrova yra piezoelementas, generuojantis apie 1kHz cypimą. tH yra 0,5ms ir tL irgi 0,5ms. Taigi generatoriaus išėjimas pusę periodo būna įjungtas ir pusę periodo – išjungtas. Toks santykis labiausiai tinka piezoelementams. Aišku, apkrova gali būti ir paprastas šviesos diodas, svarbu neperkrauti išėjimo.

Mikroshema plačiai paplitusi DIP ir SOIC korpusuose, šių korpusų kojelių numeracija atitinką numeraciją, pavaizduotą schemoje.

NE555_korpusai

Normaliai veikiančio generatoriaus išėjimo kreivės:

generatoriaus_kreives

 

Pirmoji kreivė gaunasi generatoriaus išėjime (3 koja), antra kreivė – įėjime TRESHOLD (6 koja).

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *