Mano 3D spausdintuvas atėjo su pusėtino aiškumo surinkimo instrukcija, atspausdinta ant popieriaus. Svarbiausi mazgai jau atėjo sumontuoti iš gamyklos. Kaip supratau, spausdintuvas ne iki galo sumontuojamas todėl kad kompaktiškai tilptų į sąlyginai nedidelę dėžę, o tai sumažina transportavimo išlaidas. Rinkau pagal tą instrukciją, plius pasižiūrėdavau video per Youtube, ar gerai viską darau. Nesinorėjo rinkti ir vėl ardyti. Youtube turi daug video kaip surinkti mano tipo spausdintuvą, bet šis video buvo vienas iš geresnių:
Surinkinėjant faktiškai problemų nebuvo, išskyrus Z ašies mikrojungiklio montavimą ir elektrinės dalies sujungimą. Mikrojungiklio montavimas realiai buvo kitoks, nei parodyta instrukcijoje. Matyt Creality inžinieriai buvo atnaujinę mikrojungiklio kronšteiną, bet montavimo instrukcijas palikę senas. Instrukcijos kaip sujunginėti kabelius prie žingsninių variklių, mikrojungiklių, LCD ekrano nebuvo, teko vėl šiek tiek paprašyt Youtube pagalbos. Taip pat pasirodė įdomūs užrašai and maitinimo bloko:
Realiai spausdintuvo surinkinėjimas truko apie 3 valandas ir buvo gana lengvas. Rinkimui reikalingi įrankiai buvo pakuotėje (3 šešiakampiai raktai, plokščias atsuktuvėlis, paprasti raktai). Visi varžtai buvo gražiai sudėti į atskirus maišelius su aiškiais užrašais. Netrūko nei vienos dalies surinkimui, po surinkimo netgi ir atliko:
Siuntinyje taip pat radau 8Gb Micro SD atminties kortelę, perėjimą iš kortelės į kompiuterinį USB lizdą, PLA plastiko ritinėlį, grandyklę atspausdintos detalės nuėmimui ir netgi reples – kandikles plastiko nukirpimui. Kortelėje buvo įrašytas failas su šuniuko figūra, nors įdėto pastiko kiekis per mažas tam šuniukui atspausdinti. Iš esmės siuntinyje buvo viskas, ko reikia spausdintuvui surinkti ir nedidelio dalykėlio atspausdinimui. Nebuvo tik kabelio spausdintuvo sujungimui tiesiai su kompiuteriu. Bet jis nėra būtinai reikalingas. Galutinis rezultatas yra toks:
Surinkus spausdintuvą iškilo truputį neaiškumų, nuo ko pradėti savo pirmąjį spausdinimą. Internete neradau niekur informacijos, kaip pradėti. Vėliau pavyko išsiaiškint. Taigi pradedantiesiems trumpai parašysiu informacijos:
- Internete yra tinklalapiai, kuriuose viso pasaulio entuziastai deda savo sukurtus 3D darbus, pavyzdžiui Thingiverse. Iš čia galima išsirinkti patikusį darbelį ir jį atsispausdinti. Darbas atsisiunčiamas kaip STL failas visiškai nemokamai ir be registracijos. STL failai yra standartas trimačiame modeliavime. Kadangi savo darbus į Thingiverse deda kas tik nori, brėžinių kokybė nėra kontroliuojama, t.y. kai kuriuos brėžinius pradedančiam vartotojams gali būti sunku tinkamai atsispausdinti. Todėl pirmam pabandymui verta pasieškoti paprastą 3D brėžinį: neaukštą, platesniu pagrindu, pavyzdžiui kaip nuotraukoje apačioje. Tokį bus galima atspausdinti be problemų ir pirmas blynas nebus prisvilęs.
- Parsisiuntus STL failą, vien jo neužtenka. Spausdintuvas nemoka skaityti STL formato, kuris yra faktiškai yra trimatės figūros aprašymas. Spausdintuvui reikalinga instrukcija, kaip valdyti motorus, kiek laipsnių įkaitinti padėklą, ekstruderio antgalį ir t.t. Ta motorų valdymo instrukcija yra vadinamas yra gcode failas. Taigi reikalinga programa kuri paverstų trimatį objektą STL formate į motorų valdymo instrukciją gcode formate. Tai daro programos, vadinamos bendru pavadinimu “Slicer”. Viena iš populiariausių tokio tipo programų yra Cura. Ji yra nemokama. Taigi su Cura reikia paversti STL failą į gcode failą. Pastarajį įrašom į atminties kortelę, o kortelę įdedam į spausdintuvą.
- Plastikai 3D spausdinimui būna labai įvairių rūšių, spalvų ir diametrų. Populiariausi yra PLA ir ABS plastikai. Populiariausias yra 1.75mm diametras, bet yra ir 3mm. Plastiko diametras nėra laisvai pasirenkamas, jis turi būti toks, kaip yra nurodęs spausdintuvo gamintojas. Su PLA plastiku yra lengviausiai spausdinti, nuo jo geriausiai ir pradėti, kad pirmas blynas nebūtų prisvilęs.
- Vienas svarbiausių dalykų 3D spausdinime yra pado lygio tikslus sureguliavimas. Sureguliavimas reikalingas kad gauti tikslų pirmąjį atspausdintą plastiko sluoksnį (ne per ploną ir ne per storą), kuris yra labai svarbus norint sėkmingai atspausdinti norimą figūrą. Geras video yra čia:
- Atsispausdinus darbelį nuimti jį nuo pado lengviau, kai padas atvėsta.
Na ir smagiausia dalis aišku buvo pirmas bandymas kažką atspausdinti. Savo rašomojo stalo stalčiuje radau kelis įvairių spalvų 1.75mm Velleman ABS plastiko gabalėlius, kuriuos buvau kažkada nupirkęs 3D pieštukui. Dabar nusprendžiau juos panaudoti spausdinimui, kadangi senai jau gulėjo nenaudojami. Radau Thingiverse tinklalapyje “Hello world” figūrėlių. Apačioje nuotraukoje baltas apskritimas yra iš PLA plastiko, kuris buvo kartu su spausdintuvu; oranžinis – iš ABS plastiko.
Pasidžiaugus pirmuoju pavykusiu darbu, laikas išbandyti ir kažką didesnio. Geriausias dalykas, kurį galima atsispausdinti, savaime aišku, yra katinėlis, juk juos visi mėgsta. Šitas baltas katinėlis yra iš PLA plastiko. Pavyko puikiai!
Spausdinam toliau katinėlius, šį kartą mėlynas ir pilkas – iš ABS plastiko. Spausdinant mėlyną, jis sutrūko. Kodėl? Todėl kad buvo per žema ekstruderio antgalio temperatūra, tai yra plastikas buvo per mažai įkaitęs. Spausdinant pilką katiną, temperatūrą jau buvau padidinęs, ir jis gavosi gerai.
Tai tiek šiam kartui, laikas mokytis braižyti 3D brėžinius.